Vôňa byliniek, kruh príjemných ľudí, farby, úsmevy, kvety a listy

Na začiatku Decembra sme sa stretli v klube Nadácie Krajina Harmónie a prešli sme si spoločne zaujímavým workshopom. Chceli sme sa naučiť niečo o našich domácich bylinkách, ktoré rastú na lúkach, poliach a pláňach okolo nás a môžeme sa k nim hockedy obrátiť, ak ich budeme poznať.

Nadácia Krajina Harmónie je jedným z priekopníkov inkluzívnej spoločnosti na Slovensku a venuje sa združovaniu a práci s rôznymi ľuďmi, so zdravotnými znevýhodneniami aj bez, rôznych rás, národností, veku, veľkosti topánok a farby vlasov 😊 A tak sme sa okolo jedného stola v toto piatkové popoludnie zišli rôzni farební veselí ľudia a spoznávali sme spoločne bylinky nášho okolia.
Začali sme debatami o tom, kto čo pozná, zbiera či rád posŕka v čaji. Sto ľudí, sto chutí a tak sme sa občasnému „Fúúúúj! To ako môžeš piť?!“ nevyhli 😊

Bylinky sme po jednej poctivo ovoniavali a hádali čo za prírodný zázrak to asi v tej nádobke máme. Občas sme trafili, občas sme sa dobre zasmiali😊 No a keď všetky bylinky prešli zrakovou a čuchovou skúškou, bolo načase ich poriadne pomenovať a odhaliť ich tajomstvo – na čo nám vedia poslúžiť.
Debatili sme horlivo o tom, kde ktorý kúsok prírodniny možno v našom okolí uloviť, ale aj kedy sa ta vybrať, aby sme neprišli domov s prázdnymi rukami.
Kvety bazy čiernej rastú v lete pri lesoch na okrajoch lúk, sušia sa na slnku a sú perfektné na imunitu a dýchacie cesty. Levanduľa zo záhonu na dvore nám ukľudní myseľ a repík z lúky za mestom pohladí boľavé trávenie. Mnohé bylinky sa nám podarilo prebádať, aj také, na ktoré sme už poväčšine dávno zabudli, no rastú na našich lúkach bežne. A samozrejme favoritom boli krásne voňavé šípky!

Po spoznaní všetkých bylinných superhrdinov na našom stole sme sa pustili do miešania, to bolo čarovania! Dva prsky slezu, hrsť rumančekov, zasypať materinou dúškou a poklepkať pamajoránom!
Tri krát nadskočiť, dve objatia a zo tri pusinky na nádobku a zmes na trávenie ale aj jedna na dýchacie cesty bola hotová! Venovali sme sa problémom, ktoré nás práve trápili a so studeným počasím naše hrdlá, nosy a priedušky dostávali zabrať, tak sme si ich pomojkali bylinkami. No a kto už by len nepotreboval, aby mu lepšie trávilo!:)

Keď sme si čajíky nadelili do vrecúšok a označili, rozprávali sme sa o tom, ako ho rozumne užívať, lebo všetkého veľa škodí a keď chceme, aby nám padol na úžitok, musíme vedieť ako na to!

Pre veľký úspech našich bylinných kamarátov sme sa v Nadácii stretli opäť v nedeľu a spoločne sme sa tentokrát pozreli na kúzlo, výbornú chuť a blahodarné účinky šípkového čaju, no povenovali sme sa aj našim močovým cestám a pohladili ich čajom pre ne stvoreným zo zmesky petržlenovej vňate, brusníc, žihľavy a rebríčka.

Veľká vďaka všetkým nadšeným bádateľom, ochutnávačom a ovoniavačom!
Vidíme sa na jar, s vrecúškami a košíčkami v ruke, na prechádzke za bylinkami!

Tento workshop bol realizovaný vďaka organizácii Slovak Eco Quality, v rámci projektu GreenEDU, podporeného Európskou Úniou z fondov programu Erasmus+.